Ilham Aliyev receives president of Argentine Chamber of Deputies [UPDATE]
![Ilham Aliyev receives president of Argentine Chamber of Deputies [UPDATE]](https://www.azernews.az/media/2019/04/29/prezident_290419.jpg)
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received President of the Chamber of Deputies of the Argentine National Congress Emilio Monzo.
Highlighting cooperation between Azerbaijan and Argentina in a number of areas, President Ilham Aliyev hailed the role of reciprocal visits at different levels. The head of state stressed the importance of expanding economic cooperation.
Thanking for the reception, Emilio Monzo extended President of the Argentine Republic Mauricio Macri's greetings to the head of state. He said that President Ilham Aliyev has great influence beyond the borders of Azerbaijan including Argentina, and noted with pleasure that Azerbaijan has established good friendly relations with other countries thanks to the policy of the head of state. Emilio Monzo underlined that his country is interested in developing relations with Azerbaijan in all areas.
The sides praised the development of political ties between Azerbaijan and Argentina, and noted the significance of expanding cooperation in economic, trade, tourism, humanitarian and other spheres.
The head of state thanked for President Mauricio Macri's greetings and asked Emilio Monzo to extend his greetings to the Argentine president.