Rabbi: Azerbaijan achieves great success in multiculturalism
Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov has received renowned US religious figures, Rabbi Abraham Cooper and the representative of the evangelical community Johnnie Moore, Foreign Ministry of Azerbaijan said in a message.
During the meeting, Rabbi Abraham Cooper noted that he was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and expressed satisfaction over visiting Azerbaijan again.
Minister Elmar Mammadyarov noted that peaceful coexistence of various religious communities, including the Jewish community historically in Azerbaijan is a clear example that Azerbaijan attaches particular importance to the tolerance and preservation of inter-religious relations.
Stressing the importance attached to the development of bilateral relations and multilateral cooperation with the international community he emphasized that tolerance and multiculturalism in Azerbaijan have become a state policy. Therefore Azerbaijan has hosted numerous international events on inter-civilizational dialogue and tolerance.
In his turn, Rabbi Abraham Cooper noting the great achievements of Azerbaijan in the field of multiculturalism expressed his appreciation for the respect for religious and spiritual values, intercultural dialogue, as well as tolerance traditions in Azerbaijan. He noted that Azerbaijan is a bright example in terms of tolerance and multiculturalism to the entire world.
At the meeting, inter-religious relations, global and regional issues were discussed.