Armenian military attempts to disguise provocations with false claims: Azerbaijan
In recent days, the Armenian side has regularly shelled the positions of the Azerbaijani Army, and has also attempted to conduct reconnaissance flights over our positions using unmanned aerial vehicles (UAVs) and drones. To cover up its provocations, Armenia is spreading disinformation, according to Azerbaijan's Defence Ministry.
Xiaomi electric car accident in China cause company's shares to fall
Shares of Xiaomi Corp. fell by 5.5% during Tuesday's auction in Hong Kong following reports of an accident involving one of the company's electric vehicles equipped with a driver assistance system, Azernews reports.
![KISU's concert makes history as Azerbaijan's first-ever K-Pop event [EXCLUSIVE]](https://www.azernews.az/media/2025/04/01/426x235/6d222805-e212-4584-8d72-abb3a88069bc.jpg)
KISU's concert makes history as Azerbaijan's first-ever K-Pop event [EXCLUSIVE]
K-pop artist Choi Ki-su (KISU) has enchanted fans in Azerbaijan for the very first time with a thrilling concert.
![Delegation from Baku visits Tashkent State Pedagogic University [PHOTOS]](https://www.azernews.az/media/2025/04/01/426x235/eegrtgrtg3.jpg)
Delegation from Baku visits Tashkent State Pedagogic University [PHOTOS]
At the invitation of Tashkent State Pedagogical University named after Nizami Ganjavi, a delegation of the Azerbaijani Cultural Center under the Azerbaijani Embassy in Uzbekistan has visited this higher education institution, Azernews reports.
Eid al-Fitr- end of Ramadan being marked today
Saudi Arabia, the home of Islam's holiest sites, has officially announced that Eid al-Fitr, the holiday marking the end of Ramadan, will begin on Sunday, March 30, 2025.